Články o sběratelských modelech obrázky

Modely z časopisu Tanky? Spíše nebrat!

Před několika lety začalo nakladatelství Amercom vydávat časopis s přiloženým modelem tanku. Celý komplet se prodává za velmi přitažlivou cenu kolem sta korun. Jen doplním, že model je kovový, dodávaný na stojánku v plastové krabičce a časopis má cca 20 stran.Takových čísel vyšlo celkem 48 a pokud sběratel pilně modely kupoval, měl doma po skončení působivou sbírku. S tímto fenoménem se velmi často setkáváme s tím, že se nás naši zákazníci ptají, proč stejné typy modelů prodáváme třeba i za pětkrát větší cenu.

Pojďme se podívat na dva modely tanků Cromwell v měřítku 1/72. Jeden je z nich je právě z časopisecké edice a druhý je od společnosti HobbyMaster.Dle všeho se zdá, že modely z časopisu využívají forem tanků společnosti Altaya.
Modely můžete srovnat na následujících odkazech: Model tanku Cromwell od HobbyMaster a z edice Tanky

1) Obal:
Oba tanky dostanete v plastikové průhledné krabičce s podstavcem. Toto řešení je velice praktické – není potřeba z modelů neustále otírat prach apod… Model od HobbyMasteru má mimo to poměrně vizuálně povedenou krabičku. Altaya je naproti tomu dodávána pouze v té průhledné krabičce ale vše je zataveno do jedné části spolu s časopisem.

2) Provedení tanku:
Hned ze začátku si pojďme říci, že je velice pravděpodobné, že samotná těla tanků /plechová korba/ budou pravděpodobně pocházet ze stejné formy. Různé rýhování, doplňky atp… se až vzácně shodují a to nejen mezi Altayou a HobbyMasterem, ale i třeba s modely od Forces of Valor.
Změny ale nastávají u věže tanku. Zatímco HobbyMaster jí má z větší části z kovu, tak Altaya je již pouze plastový výlisek. To by samo o sobě zase tak vadit nemuselo, ovšem to je pouze začátek…
Opravdu nepovedená jsou pojezdová kolečka a pásy. V obou případech jsou sice z plastu, ale v případě Cromwellu z časopisu vypadají neuvěřitelně neuměle a to samé platí o pásech, které z vnitřní strany nemají žádné rýhování – jsou vylisované pouze z jedné strany. Rovněž je téměř vždy velmi znatelné oblast spojení pásu. Tyto maličkosti bohužel celý model degradují. Další obrovskou slabinou je samotné umístění pásu. V případě Altaya je jednoduše přilepen po celé délce na kolečka a velmi často je to provedeno nesouměrně a pás se sesouvá k jedné straně. HobbyMaster ho v tomto jednoznačně válcuje – zde je toto naopak provedeno velmi precizně. Ovšem i v případě HobbyMasteru není možné s kolečky a pásy otáčet. To v tuto chvíli nabízí v měřítku 1/72 pouze výrobce PanzerStahl.

3) Kamufláž:
V případě tanku z časopisu je u Cromwella extrémně nepovedená. Vybledlá zelená barva, kterou je nastříkáno vše od pojezdových kol až po ústí kanonu nemůže nadchnout vůbec nikoho. Zde HobbyMaster vychází jako jednoznačný vítěz… V ostatních případech to není tak jednoznačné, ale v naprosté většině případů vychází jako vítěz model renomované firmy.

4) Kvalita:
Kvalita zpracování je velmi diskutované téma. Nízká cena se musela někde odrazit a nejvíc to právě odnesla kvalita zpracování. O tom, že se zcela běžně můžete setkat se svlečenými pásy jsem již psal o trochu výše. Jen doplním, že jakákoliv manuální náprava není moc jednoduchá a pravděpodobně povede k prasknutí pásu. Nemusíte mít ani moc velké štěstí abyste narazili např. na křivé kanony, výškově nesouměrně umístěná pojezdová kola. O podobných závadách se můžete na různých modelářských fórech dočíst zcela běžně.

5) Cena:
Model od HobbyMasteru stojí cca 500 korun, cena časopisecké edice se pohybuje od 100 – 150 kč. Zde je tedy vítěz jasný.

6) Výběr tanků:
48 různých modelů časopisecké edice Tanky má rozhodně navrch nad produktovým portfoliem HobbyMasteru. V edici se vysktují nejen notoricky známé druhoválečné německé a sovětské tanky, ale nabízí opravdu velké množství tanků jiných států /např. Fiat, japonské tanky/

6) Nakoupit?
To je velmi ožehavá otázka a záleží na tom co od modelu chcete budete očekávat. Za sebe bych řekl že ne, pokud je možnost koupit stejný model tanku u jiného výrobce. V takových případech má koupě opravdu smysl – spoustu modelů nikdo jiný nevyrábí a tohle je možnost jak doplnit sbírku. Všechno ostatní doporučuji namixovat s ostatními značkami.

Časopisecká edice:
+ velký výběr modelů
+ neobvyklé typy
+ nízlá cena
- kvalita
- provedení kamufláže
- velké množství výrobních defektů

Máte sami nějakou zkušenost k porovnání?

Žádné komentáře na “Modely z časopisu Tanky? Spíše nebrat!”

Napsat komentář