Články o sběratelských modelech obrázky

O značkách – Franklin Mint

Když se někoho zeptáte jestli zná modely Franklin Mint, pravděpodobně uslyšíte zápornou odpověď. Je to škoda, protože tato společnost vyrábí opravdu fantastické modely. Proč tomu tak je? příčin je několik – společnost se primárně specializuje na výrobu mincí, menší nevýhodou je i vyšší cena, časté změny managementu a prodejní strategie taktéž nenasvědčují nic dobrého…
Franklin Mint je americká firma, která byla založena v roce 1964 v Pensylvánii. Zpočátku se vůbec nevěnovala výrobě modelů ale  oborem bylo ražení mincí, medailí, dárkových plaket a podobně. Jelikož hned zpočátku nasadili rozumné ceny a rovněž dokázali své výrobky učinit atraktivním pro sběratele, společnost rychle rostla.
Už v roce 1973 dochází k rozšíření výroby o divizi Franklin Library, které působilo jako knižní vydavatelství.

Konečně v roce 1983 je rozhodnuto o výrobě modelů a dalších sběratelských předmětů. Portfolio bylo opravdu široké – mohli jste koupit vše od figurek, talířů, přes nože až třeba po trojrozměrné šachy.
Jako první model je vyroben Mercedes 500K Roadster.

Od té doby dochází k výraznému rozmachu prodávaného zboží a dnes je v nabídce již nespočet kolekcí.

A proč tu vlastně modely Franklin Mint nejsou známé?

Je to bohužel dáno prodejní strategií společnosti. Společnost prodává „poamericku“ – tzn. specializuje se na prodej přes masivní tiskové reklamy, direct mailingem a různými mediálními akcemi.  Hlavním odbytištěm je tak americký trh. Prodejní síť v Evropě není moc rozvinutá, u nás v České Republice  téměř chybí :-(
Je to opravdu škoda, protože modely jsou skutečně luxusní – společnost se ostatně netají tím, že cílí na vyšší vrstvu sběratelů.

Má smysl koupit?

Dle mého názoru ano. Mám zkušenost s jejich leteckou edicí v měřítku 1:48 a mohu potvrdit že modely jsou skutečně exkluzivní. Perfektní technické provedení / přeci jen ražba mincí se asi ve zkušenostech odrazila :-) /, jemné rýhování a precizní nalakování k zakoupení přímo vybízí.
Pro příklad zde uvedu model MIGu 29 ve slovenských barvách – nové digitální kamufláži

V nejbližší době se těšte na recenzi dvou modelů Heinkelů 111 od Franklin Mint :-))

Žádné komentáře na “O značkách – Franklin Mint”

Napsat komentář