Články o sběratelských modelech obrázky

Sběratelské modely letadel – zapomeňme na slepovačky?

Myslíte, že sběratelské modely letadel se nevyrovnají plastovým kitům? Že jsou jen pro nemehla co by ty plastové modely nepostavily? Neustálé debaty mezi modeláři a sběrateli co je lepší mě donutily sepsat takové shrnutí co výrobci sběratelských modelů vlastně dnes nabízí a třeba se někdo dobere ke smíru :) Hned zkraje uvedu, že jsme prodejci většiny značek těchto modelů a recenze se budou týkat pouze výrobců se kterými máme osobní zkušenost. Pokud by někdo chtěl přidat podrobnější hodnoceni té „své“ značky máte široký prostor v diskuzi :)

Mezi modeláři a sběrateli se často vedou ohnivé diskuze o tom co je lepší – plastový kit, anebo sestavený model? Zkušení modeláři velmi často argumentují „kvalitou“ již hotových letadel a sběratelé zase časovou náročností modelářského koníčku. Pravda je jak to tak bývá někde uprostřed. Níže popíšu hlavní výhody a nevýhody těch nejznámějších značek, třeba to někomu pomůže při rozhodování.

Shrnutí značek /půjdeme podle abecedy, aby to bylo přehlednější/:

Century Wings:
Dle názoru našeho i našich zákazníků je asi to nejlepší co se dá nyní z hlediska kvality sehnat za rozumnou cenu. Na modelech je vidět, že jsou vyrobeny opravdu velmi kvalitně. Zapomeňte na jakékoliv nepřesné lícování, špatně nalepené doplňky nebo cokoliv jiného.  Samozřejmostí je celokovové provedení /s drobnými plastovými částmi/, různé variace podvozku /zatažený, stojící/, široké množství podvěsné výzbroje  /opravdu si můžete vybrojit Tomcata do několika možných variant/, přiložen je i stojánek. Opravdu pěkné jsou i různé popisky na letadle – vše je neuvěřitelně malé a přesto dobře ostré a čitelné. Exkluzivitu zaručují i striktně limitované edice – obvykle 1000-2000 ks. Díky tomu, má každý model své pořadové číslo na přiloženém certifikátu. Ostudu neudělá ani balení – vše je dodáváno v lesklé černé krabici, která je designem stejná pro všechny modely této značky. V jednoduchosti je prostě krása.
Tato společnost se specializuje pouze na novodobé stroje americké armády – v jejich sortimentu naleznete Tomcaty, Crusadery, Corsairy, Intrudery a velmi povedené SR-71. A to je vlastně všechno.
Tímto jsme odhalili i největší slabinu – nešťastně úzce zaměřený sortiment. A cena? Není vysoká, pouze přiměřená kvalitě.  Letoun v měřítku 1/72 se dá běžně koupit v rozmezí 1500 – 1800 Kč.
Vyráběná měřítka: 1/72 , 1/144
Sortiment: moderní letadla americké armády
Cena: 1500 – 1800 Kč
Plusy: velmi kvalitní model, velké množství příslušenství a variací, exkluzivní limitované edice, pěkné balení
Minusy: omezený sortiment, vyšší cena

Corgi:
Inu, kdo by neznal Corgi – tento modelářský gigant prostě ví co dělá. V případě Corgi můžeme výrobní řady rozdělit do několika druhů. Je to dáno tím, že se společnost snaží cílit na různé skupiny sběratelů a v jejím sortimentu tak můžete najít řadu Corgi Toys /modely určené pro nejmenší sběratele/, Corgi Warbirds /modely dodávané v letící variantě se stojánkem – ekonomicky výhodná varianta za pěknou cenu/, Corgi WWII Legends /model je dodáván na malém stojánku a má napevno vysunutý podvozek/, Corgi Archive Aviation /vlajková řada u Corgi/ a /taková levnější variace Archive Aviation/. Ve všech případech platí, že vyrábějí výhradně kovové modely v měřítkách 1/72, 1/48, 1/32  a 1/144.
Orientují se na celou epochu létání – hlavní část tvoří rozhodně druhoválečné stroje, ale nebudete ochuzeni ani o proudová letadla a prvoválečné dvou- nebo trojplošníky.
Corgi Toys: jsou ty nejjednodušší modely pro děti. Jsou kovové bez podvozku i stojánku. Neprodáváme je, ale tuším že to jsou víceméně variace Spitfirů, Mustangů a Me-109 /cena: do 300 Kč/
Corgi Warbirds: byla edice, která měla zlevnit dražší modely Corgi a přiblížit ji širší skupině sběratelů. V principu vzali samotný model /bez podvozku/, přidali stojánek a to bylo vše. Výhodou bylo, že ačkoliv byla výrazně snížena cena, kvalita zůstala víceméně zachována. V edici je možné koupit různé variace nejznámějších druhoválečných strojů – narazíte tak např. na Me-262, Spitfiry, P-47, Corsairy, Fw-190 apod.. Někdo ocení „letící“ variantu a pro něj je to ideální volba /cena: 500 – 700 Kč/
Corgi WWII Legends: Jak už název napovídá edice vyobrazuje rovněž druhoválečné letadla. Rozdílem oproti Warbirds je, že jsou dodávána v průhledné krabici na malém stojánku s vytaženým /napevno/ podvozkem. Přijde mi, že mají propracovanější kamufláž – např. Zero s oprýskaným lakem je opravdu famózní. /cena: 800 – 900 Kč/
Corgi Aviation Archive: v současné době je to vlajková řada u Corgi. Všechny letadla jsou vyrobena ve striktně limitovaných edicích /cca 1000 – 1500 ks/. Součástí balení je i číslovaný ceritifkát. Balení obsahuje vždy různé druhy podvozků /zatažený, vytažený/, stojánek pro letící variantu, leckdy i nějakou podvěsnou výzbroj. V této řadě vyrábí většinu všech modelů. Velmi zajímavé jsou hlavně větší druhoválečné bombardéry /najdete víceméně všechny známé – od B-17, přes Ju-88 až po Lancastera/. Cena začíná na cca 1000 kč, může se vyšplhat až k 3000 Kč
Corgi Predators: je poměrně zajímavá volba – kombinuje nižší cenu a výhody Aviation Archive. Dostanete tak víceméně stejný obsah balení jako u Aviation Archive, ale model je vždy o něco málo ochuzen /např. horší stojánek/. Součástí je také certifikát s pořadovým číslem, byť limitované edice čítají cca 4000 ks. Nevýhodou je menší sortiment /2.sv. válka/ a také fakt, že tato řada se již nevyrábí – víceméně se jen doprodávají zásoby. /Cena: cca 900 Kč/
Vyráběná měřítka: 1/72, 1/48, 1/32, 1/144
Sortiment: zřejmě největší sortiment v oblasti letadel snad ze všech historických období
Cena: 300 – 3000 Kč
Plusy: velmi kvalitní provedení, rozsáhlý sortiment,  exkluzivní lim. edice
Minusy: paradoxně lim. edice – modely jsou po uvedení velmi rychle vyprodané a hůře se shání, vyšší cena

Dragon Wings:
Dragon byl před lety špičkou a víceméně lídrem trhu s die-cast modely. Poslední dobou mu ovšem došel dech a ostatní konkurenti ho válcují hlavně množstvím novinek a šíří sortimentu. V oblasti letadel vyrábí hlavně v měřítku 1/72 a spíše druhoválečné stroje. Dá se najít i moderní proudová letadla, ale těch je skutečně pouze pár. Kvalitou je na velmi dobré úrovni a modely mají víceméně vše co Corgi AA – v balení tak najdete různé variace podvozků, otevíratelné kabiny /někdy :-) /, stojánek, podvěsnou výzbroj. Velmi často je dodáván i podstavec s imitací povrchu /tráva, přist. plocha/ – pro někoho to může být zajímavé.
Vyráběná měřítka: 1/72
Sortiment: 2.sv. válka, pár kousků moderní letadla
Cena: od 750 Kč
Plusy: kvalitní provedení, množství příslušenství, cena
Minusy: žádné novinky – stagnace

Easy Model:
je relativně nový výrobce, který se pružně zařadil mezi osvědčené značky. Největším rozdílem oproti předešlým značkám je především plastové provedení všech modelů. To většinu sběratelů hned na začátek odradí, ale Easy Model co nabídnout.
Především kvalita není vůbec špatná. Velkou výhodou je jejich široký záběr – většina produktů je z druhé světové války a kromě obligátních spitfirů a mustangů jdou i do zcela atypických typů jako např. francouzský MS406, D520 anebo třeba německé Me-163. Nás může hodně těšit že se nevyhýbají ani českým znakům – je možné najít La-7 a vrtulníky Mi-24 a Mi-17 s pěkným českým markingem.
Poslední velkou předností je rozhodně cena – letadlo se dá koupit už od cca 240 korun, vrtulník od 450 Kč. Za tuto cenu dostanete model s napevno vytaženým podvozkem + si ho můžete postavit na přiložený stojánek. Za tu cenu nemá konkurenci.
Vyráběná měřítka: 1/72
Sortiment: 2.sv. válka, pár kousků mod. letadla
Cena: od 240 Kč
Plusy: velký sortiment – atypické modely, příznivá cena
Minusy: plastové provedení

Forces of Valor:
je známá spíše u sběratelů pozemní vojenské techniky. Vyrábí kovová letadla, převážně z 2.sv. války a zaměřují se na nejvíce známé typy – tzn. Spitfiry, Mustangy, Corsairy, Hurricany. Z moderních letadel se pustili do Tomcatu, který se jim nakonec i docela hezky povedl. V balení mají široké příslušenství – variace podvozků, podvěsná výzbroj, stojánek… Kvalita je na průměrné úrovni, největším problémem je tak omezený sortiment a výroba v cyklech – velmi často tak nejdou modely rozumně sehnat, protože výrobce podle nějakého záhadného klíče točí postupně výrobu modelů a dodávky jsou poměrně nepravidelné. V souvislosti s omezeným sortimentem pak není čím model nahradit a výsledkem nedostupnost.
Velmi zajímavé jsou modely v měřítku 1/32 – za cenu kolem 1500 korun dostanete precizní kovový model /u Corgi stojí podobný model cca 3000 korun/.
Vyráběná měřítka: 1/32, 1/72
Sortiment: 2.sv.válka, pár kousků mod. letadla
Cena: od 400 Kč
Plusy: velmi pěkná cena, množství příslušenství
Minusy: omezený sortiment

Franklin Mint:
je známý spíše jako výrobce modelů automobilů, pamětních medailí a mincí. V oblasti letadel už se zřejmě prezentovat nebude což je docela velká škoda, protože jako jeden z mála postavil svojí výrobu hlavně na měřítku 1/48 a nebáli se dát do výroby i opravdu velká letadla – příkladem He-111, B-25… Poměrně velkým problémem byla kolísavá kvalita zpracování – někde to bylo opravdu super, ovšem někde stavbu vysloveně odflákli – např. velká mezera mezi trupem a křídly. Modely jsou dodávané na vytaženém podvozku bez jakéhokoliv stojánku.
Vyráběná měřítka: 1/48
Sortiment: 2.sv. válka, moderní stroje
Cena: od 2000 Kč
Plusy: neobvyklý sortiment, exkluzivní provedení i balení
Minusy: omezený sortiment – výroba již zřejmě nebude pokračovat, kolísavá kvalita

Gaincorp:
Jen velmi krátce – s prodejem téměř nemáme zkušenost. Společnost vyrobila několik typů ruských stíhaček Suchoj – Su-33, Su-47 apod… v měřítku 1/72. Letadla jsou to populární, kvalita byla rozumná, dodáváno v pěkné krabici, cena přimeřená… Bohužel výrobce nekomunikuje žádným způsobem a je tak velký problém modely zakoupit pro běžný prodej.
Vyráběné měřítko: 1/72
Sortiment: ruské moderní stroje
Cena: cca 1500 Kč
Plusy: nezvyklé typy letadel
Minusy: nefunguje distribuce :(

HobbyMaster:
je v současnosti asi nejaktivnější výrobce novinek. Specializuje se na druhoválečné a moderní letadla + vrtulníky převážně v měřítku 1/72. Dají se ovšem najít i kousky v měřítku 1/48 a 1/144. V současné dbě chrlí jeden typ za druhým /byť velmi často to jsou jen variace kamufláží/. Kvalita je na velmi dobré úrovni a v balení najdete vše jako u Corgi AA /různé podvozky, výzbroj, stojánek, variace kabiny…/. Nevidím žádné výrazné negativum, snad jen že mě osobně sortiment nepřijde až tak moc atraktivní – chybí mi především více německých druhoválečných strojů. Cena je odpovídající a začíná na cca 700 korunách.
Vyráběné měřítko: 1/72, 1/48, 1/144
Sortiment: rozsáhlé portfolio – 2.sv. válka, moderní stroje
Cena: od 700 Kč
Plusy: vyvážený poměr kvalita/cena, množství příslušenství
Minusy: žádné objektivní – subjektivně mě moc nebere sortiment

IXO Model:
někdo je nenávidí, ovšem druhá polovina sběratelů je s oblibou sbírá. S firmou IXO je to složitější. Ve světě modelů aut je známá jako velmi kvalitní výrobce a v letadlech tomu chyběl kousek a mohlo to být podobné. Jejich vydávaná edice byla totiž vysoce atraktivní – vyrábí kovové modely v měřítku 1/72 a specializují se výhradně na 2.sv. válku. Velkým rozdílem oproti ostatním je ovšem nabízené portfolio – dají se najít typy jako Mig-3, BlackBurn Skua, Arado 234, velké množství japonských letadel… – tedy to co nikdo jiný nevyrobí.
Nadějné modely ovšem zazdila prodejní politika /IXO šlo s modely i do časopisů a poté je již nebyla schopna prodat za původní cenu/ a především kvalita provedení. Ta je ze všech značek asi nejslabší a byť jsou z poctivého kovu a kamufláž je kolikrát na dobré úrovni tak různé detaily, jemné rytí apod.. není dobré. Modely jsou dodávané v plastovém blistru což také není moc reprezentativní. Je to opravdu Velká Škoda! V balení najdete i stojánek a různé variace podvozků.
Vyráběné měřítko: 1/72,
Sortiment: 2.sv. válka
Cena: od 500 Kč
Plusy: unikátní sortiment
Minusy: kolísavá kvalita provedení, ošklivé balení

Witty – Sky Guardians:
má dvě výrobní řady – 2.sv. válku a moderní letadla. Oboje je v měřítku 1/72. Druhoválečné stroje jsou poměrně zajímavé cenou /cca 500 Kč/ a ne úplně špatným provedením, ovšem jejich problémem je úzký sortiment - připravte se na sérii obligátních Spitfirů, Mustangů, japonských Zer, Me-109 a Fw-190. Vyýrobní řady bohužel kompenzují pouze různými kamuflážemi. Na množství kamufláží je jasně vidět, že se výrobce snaží zaplatit formu – někdy je to až na škodu – člověk se v modelech ztrácí. Letadla jsou dodávána s napevno vysunutým podvozkem a je přiložen stojánek.
Doporučuji větší obezřetnost při výběru proudových letadel a pokud jiný výrobce nabízí stejný typ zvažte koupi i za vyšší cenu – nebudete litovat! Moderní stroje jsou takové nemastné neslané – nemají moc velké detaily a cena je jen o málo nižší než třeba u Corgi /Witty začíná na cca 1000 Kč/. Velkou nevýhodou je rovněž absence stojánku, který je nutné dokoupit zvlášť. Opět se vyskytuje velké množství kamufláží.
Vyráběné měřítko: 1/72
Sortiment: 2.sv. válka, moderní letadla
Cena: od 500 Kč
Plusy: pěkná cena, rozumná volba pro méně náročné sběratele
Minusy: kolísavá kvalita provedení u moderních letadel

Na závěr si nechám modely z časopisů:
o provedení již bylo napsáno mnohé – myslím že se to dá shrnout do jedné věty, že cena opravdu odpovídá kvalitě a provedením to jsou spíše hračky než opravdu věrohodné modely. Varováním nam byl prodej tanků z časopisu, které vykazovaly neuvěřitelné množství různých vad. Určitě své místo na trhu mají a za tu cenu proč to nekoupit, každý má samozřejmě jiné priority…

Slepovačky ano nebo ne?
Výrobci udělali v oblasti sestavených die-cast modelů neuvěřitelný pokrok a opravdu již dosáhli téměř dokonalosti. Velmi často nám sami modeláři říkají jak jsou překvapeni vysokou kvalitou a jemným provedením. Pravda týká se to hlavně dražších letadel od Century Wings nebo Corgi /ty snesou plné srovnání s opravdu kvalitně postaveným kitem!/, ale i ostatní modely se nemají až na výjimky za co stydět.

Máte jakýkoliv dotaz k tomuto tématu? Neváhejte nás kontaktovat na info@vojenskemodely.cz

Externí odkazy:
Prodejce modelů letadel

Žádné komentáře na “Sběratelské modely letadel – zapomeňme na slepovačky?”

Napsat komentář